Texas Instruments REG101UA-2.5
REG101UA-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
REG101UA-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
REG101UA-2.5.pdf
Availability of REG101UA-2.5
QUANTITY
REG101UA-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG101UA-2.5
Internal Part NumberEIS-REG101UA-2.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)130mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG101UA-2.5
Related LinksREG101, REG101UA-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG101UA-2.5 Details Description
Related parts for REG101UA-2.5
IDC CABLE - MSR20K/MC20G/MPR20K datasheet.pdf
CONN ACC MARKER STRIP UNPRINTED datasheet.pdf
IC CMOS DRVR W/BOOST 1.5A 8-DIP datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 250VAC 150VDC 5X20 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5KOHM 10% RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 154K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf