Texas Instruments REG101UA-3/2K5
REG101UA-3/2K5 picture photo
Mfg. Part Number
REG101UA-3/2K5
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
REG101UA-3/2K5.pdf
Availability of REG101UA-3/2K5
QUANTITY
REG101UA-3/2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG101UA-3/2K5
Internal Part NumberEIS-REG101UA-3/2K5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)130mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG101UA-3/2K5
Related LinksREG101U, REG101UA-3/2K5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG101UA-3/2K5 Details Description
Related parts for REG101UA-3/2K5
CONN FFC VERT 36POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
KEX10(K)L datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 24VDC datasheet.pdf