Texas Instruments REG101UA-5/2K5G4
REG101UA-5/2K5G4 picture photo
Mfg. Part Number
REG101UA-5/2K5G4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
REG101UA-5/2K5G4.pdf
Availability of REG101UA-5/2K5G4
QUANTITY
REG101UA-5/2K5G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG101UA-5/2K5G4
Internal Part NumberEIS-REG101UA-5/2K5G4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)130mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG101UA-5/2K5G4
Related LinksREG101UA, REG101UA-5/2K5G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG101UA-5/2K5G4 Details Description
Related parts for REG101UA-5/2K5G4
RECT BRIDGE GPP 6A 100V GBU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 669.3266MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
HIGH FREQUENCY ETHERNET TRANS datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS GLD datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 10MM PNP NC datasheet.pdf