Texas Instruments REG101UA-A
REG101UA-A picture photo
Mfg. Part Number
REG101UA-A
Brief Description
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
REG101UA-A.pdf
Availability of REG101UA-A
QUANTITY
REG101UA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of REG101UA-A
Internal Part NumberEIS-REG101UA-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output2.5 V ~ 5.5 V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.8 V ~ 10 V
Current - Limit (Min)130mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG101UA-A
Related LinksREG10, REG101UA-A Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG101UA-A Details Description
Related parts for REG101UA-A
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER QUAD 2X1 16TQFN datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS .050" STR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL 14-16AWG #6 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMAJ datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FUSE 75AMP 660V AC BS88 SEMI CON datasheet.pdf