Texas Instruments REG101UA-AG4
REG101UA-AG4 picture photo
Mfg. Part Number
REG101UA-AG4
Brief Description
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
REG101UA-AG4.pdf
Availability of REG101UA-AG4
QUANTITY
REG101UA-AG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG101UA-AG4
Internal Part NumberEIS-REG101UA-AG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output2.5 V ~ 5.5 V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.8 V ~ 10 V
Current - Limit (Min)130mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG101UA-AG4
Related LinksREG101, REG101UA-AG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG101UA-AG4 Details Description
Related parts for REG101UA-AG4
CONN STRAIN RELIEF COVER 8POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE A 35POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC SWITCH ANLG 5V DPDT WLP datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 35 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0603 datasheet.pdf