Texas Instruments REG102UA-2.8/2K5G4
REG102UA-2.8/2K5G4 picture photo
Mfg. Part Number
REG102UA-2.8/2K5G4
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.25A 8SOIC
Datasheet Download
REG102UA-2.8/2K5G4.pdf
Availability of REG102UA-2.8/2K5G4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
REG102UA-2.8/2K5G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG102UA-2.8/2K5G4
Internal Part NumberEIS-REG102UA-2.8/2K5G4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)340mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)