Texas Instruments REG1117-3.3/2K5G4
REG1117-3.3/2K5G4 picture photo
Mfg. Part Number
REG1117-3.3/2K5G4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223
Datasheet Download
REG1117-3.3/2K5G4.pdf
Availability of REG1117-3.3/2K5G4
QUANTITY
REG1117-3.3/2K5G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG1117-3.3/2K5G4
Internal Part NumberEIS-REG1117-3.3/2K5G4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG1117-3.3/2K5G4
Related LinksREG1117-, REG1117-3.3/2K5G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG1117-3.3/2K5G4 Details Description
Related parts for REG1117-3.3/2K5G4
CAP FILM 0.012UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.6V 79W datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" STACKER datasheet.pdf
PANEL RAILS 8.75" datasheet.pdf
SL 3.50/10/180F 3.2SN BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 200MA 10 OHM TH datasheet.pdf
BG STTSHLD MTL-IN 24''X36'' 1PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf