Texas Instruments REG113NA-3.3/250
REG113NA-3.3/250 picture photo
Mfg. Part Number
REG113NA-3.3/250
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.4A SOT23-5
Datasheet Download
REG113NA-3.3/250.pdf
Availability of REG113NA-3.3/250
QUANTITY
REG113NA-3.3/250 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG113NA-3.3/250
Internal Part NumberEIS-REG113NA-3.3/250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 400mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)425mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG113NA-3.3/250
Related LinksREG113NA, REG113NA-3.3/250 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG113NA-3.3/250 Details Description
Related parts for REG113NA-3.3/250
FUSE 1A 125V ALARM IND NORM datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 61V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CARD MARKER HI TEMP datasheet.pdf
CAP 14KVP 1000PF 10% datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 250MA 450 MOHM datasheet.pdf