Recom Power REM10-0512D/A
REM10-0512D/A picture photo
Mfg. Part Number
REM10-0512D/A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 4.5-9VIN +/-12VOU
Datasheet Download
REM10-0512D/A.pdf
Availability of REM10-0512D/A
QUANTITY
REM10-0512D/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-0512D/A
Internal Part NumberEIS-REM10-0512D/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Leakage Current Medical Grade AC-DC and DC-DC Converters
Featured ProductRECOM Power - REM3/6/10 Medical Grade Regulated DC/DC Converters
REM and RACM Series Medical Grade Converters
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesREM10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA, 125mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-0512D/A
Related LinksREM10-, REM10-0512D/A Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-0512D/A Details Description
Related parts for REM10-0512D/A
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.96M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 28TQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IC AMP OPTICAL POST MMIC PECL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1M OHM 14SOIC datasheet.pdf