Recom Power REM10-1212D/C
REM10-1212D/C picture photo
Mfg. Part Number
REM10-1212D/C
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REM10-1212D/C.pdf
Availability of REM10-1212D/C
QUANTITY
REM10-1212D/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-1212D/C
Internal Part NumberEIS-REM10-1212D/C
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA, 125mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-1212D/C
Related LinksREM10-, REM10-1212D/C Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-1212D/C Details Description
Related parts for REM10-1212D/C
SENSOR TEMP RATIOMETRIC MET CAN datasheet.pdf
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
SENSR PRESSUR DIFF 0-.725PSI NPN datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
8312-7 CARRIER CUTOFF BLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
26500 12C 12#20 S PLUG SS LC datasheet.pdf
AB 3101A SHL KIT 22 CAD OD datasheet.pdf