Recom Power REM10-1215D/A/CTRL
REM10-1215D/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REM10-1215D/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
REM10-1215D/A/CTRL.pdf
Availability of REM10-1215D/A/CTRL
QUANTITY
REM10-1215D/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-1215D/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REM10-1215D/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-1215D/A/CTRL
Related LinksREM10-121, REM10-1215D/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-1215D/A/CTRL Details Description
Related parts for REM10-1215D/A/CTRL
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SW BIPO HVSOF5 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 22K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2.4A TO-251 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf