Recom Power REM10-2405D/C
REM10-2405D/C picture photo
Mfg. Part Number
REM10-2405D/C
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-05VOU
Datasheet Download
REM10-2405D/C.pdf
Availability of REM10-2405D/C
QUANTITY
REM10-2405D/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-2405D/C
Internal Part NumberEIS-REM10-2405D/C
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)300mA, 300mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-2405D/C
Related LinksREM10-, REM10-2405D/C Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-2405D/C Details Description
Related parts for REM10-2405D/C
HEX STANDOFF M2.5 ALUMINUM 8MM datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 50MA SYNC 10DFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 50MA ADJ SC70-5 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf