Recom Power REM10-2405DW/A
REM10-2405DW/A picture photo
Mfg. Part Number
REM10-2405DW/A
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REM10-2405DW/A.pdf
Availability of REM10-2405DW/A
QUANTITY
REM10-2405DW/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-2405DW/A
Internal Part NumberEIS-REM10-2405DW/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)300mA, 300mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-2405DW/A
Related LinksREM10-2, REM10-2405DW/A Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-2405DW/A Details Description
Related parts for REM10-2405DW/A
SWITCH BASIC SPDT PCB 5A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
USB A-B 28/20 5M BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LCD GRAPH MOD XGA datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 1A SOT363 datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 80POS SMD datasheet.pdf