Recom Power REM10-2412D/A
REM10-2412D/A picture photo
Mfg. Part Number
REM10-2412D/A
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-12VOU
Datasheet Download
REM10-2412D/A.pdf
Availability of REM10-2412D/A
QUANTITY
REM10-2412D/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-2412D/A
Internal Part NumberEIS-REM10-2412D/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA, 125mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-2412D/A
Related LinksREM10-, REM10-2412D/A Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-2412D/A Details Description
Related parts for REM10-2412D/A
IC PROGRAM 5.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DPAK datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ UFDFPN8 datasheet.pdf