Recom Power REM10-2412D/C
REM10-2412D/C picture photo
Mfg. Part Number
REM10-2412D/C
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-12VOU
Datasheet Download
REM10-2412D/C.pdf
Availability of REM10-2412D/C
QUANTITY
REM10-2412D/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-2412D/C
Internal Part NumberEIS-REM10-2412D/C
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA, 125mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-2412D/C
Related LinksREM10-, REM10-2412D/C Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-2412D/C Details Description
Related parts for REM10-2412D/C
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 350VAC 2AG datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 72POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 132 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL28617 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf