Recom Power REM10-2412DW/A/CTRL
REM10-2412DW/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REM10-2412DW/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REM10-2412DW/A/CTRL.pdf
Availability of REM10-2412DW/A/CTRL
QUANTITY
REM10-2412DW/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-2412DW/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REM10-2412DW/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA, 125mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-2412DW/A/CTRL
Related LinksREM10-241, REM10-2412DW/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-2412DW/A/CTRL Details Description
Related parts for REM10-2412DW/A/CTRL
PANEL FRONT 19X5.22X0.13" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 200MA SC89-3 datasheet.pdf
SECURITY CLIPS FOR 1.5 BASES datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 86MHZ 24BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf