Recom Power REM10-2412SW/A
REM10-2412SW/A picture photo
Mfg. Part Number
REM10-2412SW/A
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
REM10-2412SW/A.pdf
Availability of REM10-2412SW/A
QUANTITY
REM10-2412SW/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-2412SW/A
Internal Part NumberEIS-REM10-2412SW/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-2412SW/A
Related LinksREM10-2, REM10-2412SW/A Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-2412SW/A Details Description
Related parts for REM10-2412SW/A
TRANS NPN/PNP 160V/150V SOT363 datasheet.pdf
IC ADC BRIDGE TRANSDUCER 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf