Recom Power REM10-2415D/A/CTRL
REM10-2415D/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REM10-2415D/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-15VOU
Datasheet Download
REM10-2415D/A/CTRL.pdf
Availability of REM10-2415D/A/CTRL
QUANTITY
REM10-2415D/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-2415D/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REM10-2415D/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-2415D/A/CTRL
Related LinksREM10-241, REM10-2415D/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-2415D/A/CTRL Details Description
Related parts for REM10-2415D/A/CTRL
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
OSC XO 35.328MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 9SIP datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf