Recom Power REM10-2415SW/A/CTRL
REM10-2415SW/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REM10-2415SW/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
REM10-2415SW/A/CTRL.pdf
Availability of REM10-2415SW/A/CTRL
QUANTITY
REM10-2415SW/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-2415SW/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REM10-2415SW/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-2415SW/A/CTRL
Related LinksREM10-241, REM10-2415SW/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-2415SW/A/CTRL Details Description
Related parts for REM10-2415SW/A/CTRL
LABEL INK JET PAPER .25 X 1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 13 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP 80-QFP datasheet.pdf
OSC XO 132.8125MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.35K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
2" RED VINYL ROLL SPORT 30'/RL datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 2.9A SOD64 datasheet.pdf