Recom Power REM10-2415SW/C
REM10-2415SW/C picture photo
Mfg. Part Number
REM10-2415SW/C
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
REM10-2415SW/C.pdf
Availability of REM10-2415SW/C
QUANTITY
REM10-2415SW/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-2415SW/C
Internal Part NumberEIS-REM10-2415SW/C
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-2415SW/C
Related LinksREM10-2, REM10-2415SW/C Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-2415SW/C Details Description
Related parts for REM10-2415SW/C
RES 2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR 40A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC KEY 1.5KW 230V datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 40POS VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 258W D2PAK datasheet.pdf