Recom Power REM10-4815S/A
REM10-4815S/A picture photo
Mfg. Part Number
REM10-4815S/A
Brief Description
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
REM10-4815S/A.pdf
Availability of REM10-4815S/A
QUANTITY
REM10-4815S/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-4815S/A
Internal Part NumberEIS-REM10-4815S/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-4815S/A
Related LinksREM10-, REM10-4815S/A Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-4815S/A Details Description
Related parts for REM10-4815S/A
CONN HEADER 29POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC DAC 24BIT SRL 14SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 2'NM-PL259 MALE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
CSTR COIL NIE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
ID TIE 18LB. 3.94" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf