ebm-papst Inc. RER120-26142TDP
RER120-26142TDP picture photo
Mfg. Part Number
RER120-26142TDP
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 120X54MM 24VDC
Datasheet Download
RER120-26142TDP.pdf
Availability of RER120-26142TDP
QUANTITY
RER120-26142TDP Order Process
Ship out your order
Specifications of RER120-26142TDP
Internal Part NumberEIS-RER120-26142TDP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package25
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesRER120DC
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 120mm Dia x 54mm W
Air Flow221.9 CFM (6.28m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)78W
RPM6100 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range6 ~ 32VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - BladePlastic, Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER120-26142TDP
Related LinksRER120-, RER120-26142TDP Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
RER120-26142TDP Details Description
Related parts for RER120-26142TDP
FIXED IND 1MH 700MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AN26032A LNA datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80 datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.95V 5.95W datasheet.pdf