ebm-papst Inc. RER120-26142TDP
RER120-26142TDP picture photo
Mfg. Part Number
RER120-26142TDP
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 120X54MM 24VDC
Datasheet Download
RER120-26142TDP.pdf
Availability of RER120-26142TDP
QUANTITY
RER120-26142TDP Order Process
Ship out your order
Specifications of RER120-26142TDP
Internal Part NumberEIS-RER120-26142TDP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package25
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesRER120DC
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 120mm Dia x 54mm W
Air Flow221.9 CFM (6.28m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)78W
RPM6100 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range6 ~ 32VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - BladePlastic, Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER120-26142TDP
Related LinksRER120-, RER120-26142TDP Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
RER120-26142TDP Details Description
Related parts for RER120-26142TDP
HOOK-UP SOLID 20AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 1.5K OHM 5% AXL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M12 5V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.7A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC datasheet.pdf