ebm-papst Inc. RER160-28/14N
RER160-28/14N picture photo
Mfg. Part Number
RER160-28/14N
Brief Description
FAN IMP MTRZD 176X54MM 24VDC
Datasheet Download
RER160-28/14N.pdf
Availability of RER160-28/14N
QUANTITY
RER160-28/14N Order Process
Ship out your order
Specifications of RER160-28/14N
Internal Part NumberEIS-RER160-28/14N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Product Training ModulesMoving Air Efficiently
FamilyDC Fans
SeriesRER160DC
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 176mm Dia x 54mm W
Air Flow150.1 CFM (4.25m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
Features-
Noise58 dB(A)
Power (Watts)19.0W
RPM3000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating-
Voltage Range12 ~ 28VDC
Life Expectancy75000 hrs @ 40°C
Material - Frame-
Material - BladePlastic, Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER160-28/14N
Related LinksRER160, RER160-28/14N Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
RER160-28/14N Details Description
Related parts for RER160-28/14N
CONN HEADER 6POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
RES 910K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDI RECPT 280POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
C/A ST/MT-RJ, MM 5FT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
GDT 420V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 167W D2PAK datasheet.pdf