ebm-papst Inc. RER160-28/56S
RER160-28/56S picture photo
Mfg. Part Number
RER160-28/56S
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 176X54MM 230VAC
Datasheet Download
RER160-28/56S.pdf
Availability of RER160-28/56S
QUANTITY
RER160-28/56S Order Process
Ship out your order
Specifications of RER160-28/56S
Internal Part NumberEIS-RER160-28/56S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Product Training ModulesMoving Air Efficiently
Standard Package25
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesRER160AC
TypeAC
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRound - 176mm Dia x 54mm W
Air Flow137.7 CFM (3.89m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
Features-
Noise68 dB(A)
Power (Watts)45W
RPM2800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature-22 ~ 140°F (-30 ~ 60°C)
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy30000 hrs @ 40°C
Material - Frame-
Material - BladePlastic, Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER160-28/56S
Related LinksRER160, RER160-28/56S Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
RER160-28/56S Details Description
Related parts for RER160-28/56S
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN RING TONG 22AWG #6 PIDG datasheet.pdf
FUSE 400A 1250V 1FKE/115 AR CU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 370K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PANEL TH PIN datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf