Vishay/Dale RER40F1561RC02
RER40F1561RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER40F1561RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 1.56K OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F1561RC02.pdf
Availability of RER40F1561RC02
QUANTITY
RER40F1561RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F1561RC02
Internal Part NumberEIS-RER40F1561RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.56k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F1561RC02
Related LinksRER40F1, RER40F1561RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F1561RC02 Details Description
Related parts for RER40F1561RC02
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 440VWM 713VC DO214AB datasheet.pdf
256 RED 1"X60YD BULK datasheet.pdf