Vishay/Dale RER40F16R5RC02
RER40F16R5RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER40F16R5RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 16.5 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F16R5RC02.pdf
Availability of RER40F16R5RC02
QUANTITY
RER40F16R5RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F16R5RC02
Internal Part NumberEIS-RER40F16R5RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F16R5RC02
Related LinksRER40F1, RER40F16R5RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F16R5RC02 Details Description
Related parts for RER40F16R5RC02
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC FPGA 209 I/O 484FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
RECEPT .3M CORDSET A PLUG NICKEL datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf