Vishay/Dale RER40F1780RC02
RER40F1780RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER40F1780RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 178 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F1780RC02.pdf
Availability of RER40F1780RC02
QUANTITY
RER40F1780RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F1780RC02
Internal Part NumberEIS-RER40F1780RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F1780RC02
Related LinksRER40F1, RER40F1780RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F1780RC02 Details Description
Related parts for RER40F1780RC02
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST INV PWM 20-SOIC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8UH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
RJI CA AWG 27/7 PCRAPUR IP203 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf