Vishay/Dale RER40F1820RCSL
RER40F1820RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F1820RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 182 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F1820RCSL.pdf
Availability of RER40F1820RCSL
QUANTITY
RER40F1820RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F1820RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F1820RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F1820RCSL
Related LinksRER40F1, RER40F1820RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F1820RCSL Details Description
Related parts for RER40F1820RCSL
RES CHAS MNT 0.15 OHM 1% 100W datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 15MM datasheet.pdf
2M 32PT RIBBON TO2-16PT RIBBON datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 84 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DDR3 240P TH ASSY datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.1A SYNC datasheet.pdf
100UF 25V 8X8X10MM 105C 3000H datasheet.pdf