Vishay/Dale RER40F1R10RCSL
RER40F1R10RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F1R10RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.1 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F1R10RCSL.pdf
Availability of RER40F1R10RCSL
QUANTITY
RER40F1R10RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F1R10RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F1R10RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F1R10RCSL
Related LinksRER40F1, RER40F1R10RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F1R10RCSL Details Description
Related parts for RER40F1R10RCSL
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
FUSE 4A 125V ALARM IND NORM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" .50MM 14POS datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf