Vishay/Dale RER40F2430MCSL
RER40F2430MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F2430MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 243 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F2430MCSL.pdf
Availability of RER40F2430MCSL
QUANTITY
RER40F2430MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F2430MCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F2430MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F2430MCSL
Related LinksRER40F2, RER40F2430MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F2430MCSL Details Description
Related parts for RER40F2430MCSL
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10.7 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 200MHZ 1CIRC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf