Vishay/Dale RER40F28R7RCSL
RER40F28R7RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F28R7RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 28.7 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F28R7RCSL.pdf
Availability of RER40F28R7RCSL
QUANTITY
RER40F28R7RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F28R7RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F28R7RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F28R7RCSL
Related LinksRER40F2, RER40F28R7RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F28R7RCSL Details Description
Related parts for RER40F28R7RCSL
RES SMD 12.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 45.3 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 22.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DUCT DIVIDER 1" WHITE datasheet.pdf