Vishay/Dale RER40F2940RCSL
RER40F2940RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F2940RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 294 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F2940RCSL.pdf
Availability of RER40F2940RCSL
QUANTITY
RER40F2940RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F2940RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F2940RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F2940RCSL
Related LinksRER40F2, RER40F2940RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F2940RCSL Details Description
Related parts for RER40F2940RCSL
CAP FILM 0.33UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 9.7A D2PAK datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 25.175MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf