Vishay/Dale RER40F2R00RCSL
RER40F2R00RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F2R00RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F2R00RCSL.pdf
Availability of RER40F2R00RCSL
QUANTITY
RER40F2R00RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F2R00RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F2R00RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F2R00RCSL
Related LinksRER40F2, RER40F2R00RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F2R00RCSL Details Description
Related parts for RER40F2R00RCSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 150W TO268 datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL MOD 8P8C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf