Vishay/Dale RER40F3480MCSL
RER40F3480MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F3480MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 348 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F3480MCSL.pdf
Availability of RER40F3480MCSL
QUANTITY
RER40F3480MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F3480MCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F3480MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F3480MCSL
Related LinksRER40F3, RER40F3480MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F3480MCSL Details Description
Related parts for RER40F3480MCSL
RES TEMP SENS 120 OHM 5% 1/32W datasheet.pdf
FIXED IND 14H 75MA 429 OHM CHASS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 58MA 51 OHM TH datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.090" datasheet.pdf