Vishay/Dale RER40F34R8RCSL
RER40F34R8RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F34R8RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 34.8 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F34R8RCSL.pdf
Availability of RER40F34R8RCSL
QUANTITY
RER40F34R8RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F34R8RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F34R8RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)34.8
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F34R8RCSL
Related LinksRER40F3, RER40F34R8RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F34R8RCSL Details Description
Related parts for RER40F34R8RCSL
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
IC FIFO REGISTER 4X16 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf