Vishay/Dale RER40F39R2RCSL
RER40F39R2RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F39R2RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 39.2 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F39R2RCSL.pdf
Availability of RER40F39R2RCSL
QUANTITY
RER40F39R2RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F39R2RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F39R2RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F39R2RCSL
Related LinksRER40F3, RER40F39R2RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F39R2RCSL Details Description
Related parts for RER40F39R2RCSL
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT666 datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf