Vishay/Dale RER40F4R64RCSL
RER40F4R64RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F4R64RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F4R64RCSL.pdf
Availability of RER40F4R64RCSL
QUANTITY
RER40F4R64RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F4R64RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F4R64RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F4R64RCSL
Related LinksRER40F4, RER40F4R64RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F4R64RCSL Details Description
Related parts for RER40F4R64RCSL
IC LATCH OCT TRANSP 3ST 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-18AWG datasheet.pdf
C/A 50/125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf