Vishay/Dale RER40F4R75RCSL
RER40F4R75RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F4R75RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4.75 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F4R75RCSL.pdf
Availability of RER40F4R75RCSL
QUANTITY
RER40F4R75RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F4R75RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F4R75RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F4R75RCSL
Related LinksRER40F4, RER40F4R75RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F4R75RCSL Details Description
Related parts for RER40F4R75RCSL
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED 2MM VERTICAL YELLOW PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 2.5X7 RED STANDOFF .550" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 633POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 99A D2PAK datasheet.pdf