Vishay/Dale RER40F72R0MCSL
RER40F72R0MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F72R0MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 72 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F72R0MCSL.pdf
Availability of RER40F72R0MCSL
QUANTITY
RER40F72R0MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F72R0MCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F72R0MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)72
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F72R0MCSL
Related LinksRER40F7, RER40F72R0MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F72R0MCSL Details Description
Related parts for RER40F72R0MCSL
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MCU ARM 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 57POS SKT datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
ACS 600V COVER PULLER 30A 2 POLE datasheet.pdf