Vishay/Dale RER40F8200RCSL
RER40F8200RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F8200RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 820 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F8200RCSL.pdf
Availability of RER40F8200RCSL
QUANTITY
RER40F8200RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F8200RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F8200RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F8200RCSL
Related LinksRER40F8, RER40F8200RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F8200RCSL Details Description
Related parts for RER40F8200RCSL
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 242 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
HEATSINK TO-3 BLACK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf