Vishay/Dale RER40F82R5RCSL
RER40F82R5RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F82R5RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 82.5 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F82R5RCSL.pdf
Availability of RER40F82R5RCSL
QUANTITY
RER40F82R5RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F82R5RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F82R5RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F82R5RCSL
Related LinksRER40F8, RER40F82R5RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F82R5RCSL Details Description
Related parts for RER40F82R5RCSL
SENSOR 2000PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
TOOL CRIMP OPEN BARREL 10-22AWG datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 6MA 15VDC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.88A 13.2 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf