Vishay/Dale RER45F12R4RCSL
RER45F12R4RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F12R4RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 12.4 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F12R4RCSL.pdf
Availability of RER45F12R4RCSL
QUANTITY
RER45F12R4RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F12R4RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F12R4RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F12R4RCSL
Related LinksRER45F1, RER45F12R4RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F12R4RCSL Details Description
Related parts for RER45F12R4RCSL
MOD PWR 2A MED FILTER QC PNL MNT datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.2V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 3PHASE BUCK 40-QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 550V 12.5A TO-220SIS datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LABEL,PAPER,3.3X.50,PPNL,WHITE datasheet.pdf
IC LED DRIVER 10WDFN datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf