Vishay/Dale RER45F1400RCSL
RER45F1400RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F1400RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 140 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F1400RCSL.pdf
Availability of RER45F1400RCSL
QUANTITY
RER45F1400RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F1400RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F1400RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F1400RCSL
Related LinksRER45F1, RER45F1400RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F1400RCSL Details Description
Related parts for RER45F1400RCSL
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP THRU HOLE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 500' datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 585MA 280 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 263MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 8W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf