Vishay/Dale RER45F1951RCSL
RER45F1951RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F1951RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.95K OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F1951RCSL.pdf
Availability of RER45F1951RCSL
QUANTITY
RER45F1951RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F1951RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F1951RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.95k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F1951RCSL
Related LinksRER45F1, RER45F1951RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F1951RCSL Details Description
Related parts for RER45F1951RCSL
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT NON-INV 48SSOP datasheet.pdf
BOARD FOR LPC2106 48-LQFP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
DIP-6 SSR 1 FORM A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
JT 55C 55#22D SKT PLUG datasheet.pdf
82UF 50V 16X25 105C RAD datasheet.pdf