Vishay/Dale RER45F1R00RCSL
RER45F1R00RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F1R00RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F1R00RCSL.pdf
Availability of RER45F1R00RCSL
QUANTITY
RER45F1R00RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F1R00RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F1R00RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F1R00RCSL
Related LinksRER45F1, RER45F1R00RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F1R00RCSL Details Description
Related parts for RER45F1R00RCSL
Connector Receptacle 12 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SSD 176GB SCSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 110A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
BUFFERED PWR HALF BRIDGE SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf