Vishay/Dale RER45F1R18RCSL
RER45F1R18RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F1R18RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.18 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F1R18RCSL.pdf
Availability of RER45F1R18RCSL
QUANTITY
RER45F1R18RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F1R18RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F1R18RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F1R18RCSL
Related LinksRER45F1, RER45F1R18RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F1R18RCSL Details Description
Related parts for RER45F1R18RCSL
CAP ALUM 2200UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 10-BIT 30 MSPS A/D 28-TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO236AB datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 11POS .229M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
26500 30C 30#16 P RECP SS LC datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf