Vishay/Dale RER45F1R40RCSL
RER45F1R40RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F1R40RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.4 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F1R40RCSL.pdf
Availability of RER45F1R40RCSL
QUANTITY
RER45F1R40RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F1R40RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F1R40RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F1R40RCSL
Related LinksRER45F1, RER45F1R40RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F1R40RCSL Details Description
Related parts for RER45F1R40RCSL
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SENSOR PROX M12 2W 4MM NO datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V JB 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 290MA 570 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf