Vishay/Dale RER45F2370RCSL
RER45F2370RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F2370RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 237 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F2370RCSL.pdf
Availability of RER45F2370RCSL
QUANTITY
RER45F2370RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F2370RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F2370RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F2370RCSL
Related LinksRER45F2, RER45F2370RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F2370RCSL Details Description
Related parts for RER45F2370RCSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
OUTLET NEMA1-15R W/728W HOUSING datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
500 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf