Vishay/Dale RER45F2900RCSL
RER45F2900RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F2900RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 290 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F2900RCSL.pdf
Availability of RER45F2900RCSL
QUANTITY
RER45F2900RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F2900RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F2900RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)290
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F2900RCSL
Related LinksRER45F2, RER45F2900RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F2900RCSL Details Description
Related parts for RER45F2900RCSL
SW DIP EXT RCKR SEALED 8POS 30V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 16POS datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
RES 976 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf